Podzielona płatność jako zastępstwo dla odwrotnego obciążenia

Polska dostała od Komisji Europejskiej nieformalne przyzwolenie na wprowadzenie podzielonej płatności, jednak resort musi jeszcze wystąpić do komisji z formalnym wnioskiem o derogację – według Dziennika Gazeta Prawna potwierdził to wiceminister finansów Paweł Gruza.

Poinformował także o tym, że Ministerstwo Finansów zamierza opublikować projekt nowelizacji ustawy o VAT w zakresie podzielonej płatności (split payment) w przeciągu dwóch tygodni. Same przepisy mają obowiązywać od 1 stycznia 2018 roku.

Według założeń split payment początkowo ma być systemem dobrowolnym, a docelowo obowiązek przejścia na ten system będą miały firmy objęte odwrotnym obciążeniem. Przy czym na taki model musi również wyrazić zgodę Komisja Europejska.

Szczegółowo ma to wyglądać następująco.

Podatnik będzie płacił kontrahentowi tak jak dotychczas, jednym przelewem. Różnica będzie polegała na tym, że na przelewie będzie musiał wskazać, obok kwoty brutto, także kwotę VAT.

Następnie cała należność, po zaksięgowaniu na koncie odbiorcy, będzie automatycznie rozdzielana na dwie części: kwotę netto, która pozostanie na głównym koncie kontrahenta oraz kwotę VAT, która z kolei będzie trafiać na specjalnie wyodrębniony rachunek (subkonto). Subkonto oczywiście będzie także własnością tego kontrahenta. Z pieniędzy które zostaną zgromadzone na specjalnym rachunku będą mogły być wykorzystane do zapłaty podatku na rzecz poddostawców czy też do uregulowania swoich zobowiązań wobec urzędu skarbowego.

Taki mechanizm pozwoli na ograniczenie negatywnego wpływu podzielonej płatności na płynność finansową firm.

Ciekawe jak na to zareagują banki, istnieje bowiem ryzyko, że subkonta będą dodatkowo płatne, tak jak i sam mechanizm rozdzielania płatności.

Ministerstwo Finansów będzie starało się nakłonić firmy do dobrowolnego korzystania z systemu podzielonej płatności wieloma zachętami i udogodnieniami. Przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na split payment będą mogli się bronić przed nieświadomym uczestnictwem w oszustwie. Będzie to odczytywane jako forma domniemania dobrej wiary kontrahenta i będzie ograniczać sankcję w VAT.

Docelowo mechanizm podzielonej płatności ma zastąpić obecny system odwrotnego obciążenia. Zmiana taka byłaby korzystna dla branż wrażliwych. Także zwraca uwagę, że mechanizm ten polepszy sytuację eksporterów. Firmy obsługujące swoich dostawców z konta zastrzeżonego VAT będą mogły szybciej niż obecnie otrzymać zwrot VAT, z tym że również na subkonto zastrzeżone dla VAT. Wyjaśnia na łamach Dziennika Gazety Prawnej Paweł Gruza.

Wiceminister wspomniał także o Centralnym Rejestrze Faktur, który według niego, będzie idealnie uzupełniał się z systemem podzielonej płatności w zapobieganiu przestępstwom wyłudzeniowym. Zgodnie z jego słowami prace nad wprowadzeniem Centralnego Rejestru Faktur są kontynuowane aczkolwiek nie powiedział kiedy taki rejestr mógłby być wprowadzony.

Źródło Dziennik Gazeta Prawna.

Podziel się!Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
— 7 kwietnia 2017

Komentarze:

Scroll Up